Ioan HULEA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.5 BIHOR, uninominal college no.3

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until dec. 2013
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since dec. 2013

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until dec. 2013
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since dec. 2013
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks

Special committees - joint
- Secretary

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - since jun. 2013 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - until jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Denmark - until jun. 2014 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - since sep. 2014
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco