Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2000-2004 (dep.)
inițiative legislative
comisii de mediere
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2000-2004 > Camera Deputaților > Gheorghe Pribeanu > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Gheorghe PRIBEANU
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data si locul nasterii: 8 ianuarie 1954, comuna Vladesti, judetul Valcea;
  • Starea civila: casatorit, 3 copii.

Studii; titluri științifice

  • postuniversitare: Universitatea de Vest, Timisoara (analiza economica);
  • licentiat in stiinte economice la Universitatea de Management, Turism Hotelier si Comercial;
  • specializare: Brevet Turism nr. 5971/12.02.2002 - conform H.G. nr. 236 si OMT 170/2001;
  • complementare: credit agricol la Universitatea Berkeley, California, USA.

Activitate politică

  • din 1994 membru al PRM;
  • vicepresedinte organizatoric al Comitetului judetean Timis al PRM;
  • membru al Consiliului national;
  • participant la evenimentele din 1989 la Timisoara;
  • Certificat de luptator cu merite deosebite in Revolutia din Decembrie 1989, nr. 00436 - Brevet, conform Decretului nr. 37/26 februarie 2000.

Activitate parlamentară

  • deputat;
  • din 2000 vicepresedinte al Comisiei parlamentare pentru controlul aplicarii Legii nr. 42/1990;
    1. Din totalul de 105 ședințe în plen ale Comisiei, desfășurate în intervalul februarie - decembrie 2003, a condus 76;
    2. A redactat împreună cu prof. univ. Nicolae Dinuț, consilierul comisiei 87 de sinteze în plenul comisiei din totalul de 105, elaborate în perioada februarie 2001 - decembrie 2003 și publicate în Monitorul Oficial al României, Partea a II-a;
    3. Este inițiatorul bazei de date informatizate privind situația revoluționarilor din decembrie 1989 și stadiul aplicării prevederilor Legii nr.42/1990, republicată;
    4. A acordat peste 250 de audiențe persoanelor protejate de Legea 42/ 1990, republicată, și a făcut demersurile oportune pentru soluționarea legală de către autoritățile centrale și locale a solicitărilor pretențiilor;
    5. A organizat și a efectuat 15 întâlniri ale autorităților administrației locale - prefecți, președinți ai consiliilor județene, primari, persoane cu atribuții în sfera de aplicare a Legii nr. 42/1990, republicată, cu președinții organizațiilor de revoluționari;
    6. Este autorul propunerii de modificare a Normelor de aplicare a Regulamentului privind constituirea dreptului de proprietate privată asupra terenurilor, a modelului și modului de atribuire a titlurilor de proprietate, precum și punerea în posesie a proprietarilor Hotărârea Guvernului nr.1072/2001;
    7. Este, împreună cu alți deputați și senatori, inițiator al inițiativei legislative de modificare și completare a Legii nr.42/1990, republicată, pentru cinstirea eroilor-martiri și acordarea unor drepturi urmașilor acestora, răniților, precum și luptătorilor pentru victoria Revoluției din decembrie 1989;
    8. Este autor în colaborare cu deputatul Mircea Bucur al proiectului de lege de acordare a titlului de erou-martir unor persoane ucise în timpul Revoluției Române din Decembrie 1989 sau decedate ulterior ca urmare a rănilor suferite în această revoluție;
  • membru in Comisia pentru agricultura, silvicultura, industrie alimentara si servicii specifice;
  • presedinte al Subcomisiei pentru industrie alimentara si servicii aferente;
  • membru al Grupului de rugaciune;
  • membru al grupurilor parlamentare de prietenie cu Australia si Coasta de Fildes.

Activitate profesională

  • Profesia: economist;
  • director general al SC Impexap Carpati, Timisoara;
  • 1992-2002 vicepresedinte al Asociatiei Patronilor din Comert si Alimentatie Publica; actualmente Filiala CNIMM.

Cărți și lucrări de specialitate publicate

  • studii si articole in reviste de specialitate.

Limbi straine

  • franceza, engleza

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti vineri, 21 ianuarie 2022, 14:35
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro