Andrei-Valentin SAVA
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.31 PRAHOVA, uninominal college no.12

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until may 2012
PSD-Social Democratic Party - since may 2012

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - until may 2012
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since may 2012

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (since mar. 2011)
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (oct. 2009 - mar. 2011)
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (until oct. 2009)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (until mar. 2009)

Standing committees - joint
(until jun. 2012) - Vice-Chairperson

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Italian Republic 
 Friendship parliamentary group with Belarus  Chairperson