Silviu DEHELEAN
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.5 BIHOR
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 18 decembrie 2020 - demisie

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2019 - Secretar

Formatiunea politica:
USR-Uniunea Salvați România 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Uniunii Salvați România - până în dec. 2020 Vicelider - din sep. 2018
 - până în feb. 2019
   Vicelider - din sep. 2019
 - până în dec. 2020

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități

Comisii de ancheta comune
Comisia specială de anchetă a Senatului și Camerei Deputaților pentru verificarea aspectelor ce țin de organizarea alegerilor din 2009 și de rezultatul scrutinului prezidențial - supleant

Alte comisii
Comisia de validare

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Cambodgiei - până în dec. 2020 Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Mongolia - până în dec. 2020 Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federativă a Braziliei - până în dec. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Africa de Sud - până în dec. 2020
 Grupul Parlamentar de prietenie cu Republica Zambia - până în dec. 2020 Vicepreședinte